Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 kwietnia 2022 r. KTK Polska sp. z o.o. została wpisana na listę podmiotów objętych sankcjami gospodarczymi, o której mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz. U. poz. 835). oraz zastosowywano wobec spółki sankcje polegające na zamrożeniu wszelkich środków finansowych oraz zasobów gospodarczych.

W związku z regulacjami wprowadzonymi ustawą sankcyjną oraz wydaną na jej podstawie decyzją, zdaniem spółki bezpodstawnie, spółka zaprzestała sprzedaży oraz dostaw węgla, w tym dostaw na rzecz gospodarstw domowych. Spółka, wobec braku możliwości dysponowania towarem nie ma możliwości zrealizowania złożonych zamówień, w tym zamówień złożonych przez konsumentów, pomimo wpłaconych przez nich przedpłat. Decyzja ta uniemożliwia zwrot klientom wpłaconych przedpłat, jak również uregulowanie, bez winy KTK Polska sp. z o.o. zobowiązań sprzed 25 kwietnia 2022 r. jak również zobowiązań bieżących.

Ponadto wskazujemy, iż w ocenie KTK Polska umieszczenie spółki na polskiej liście sankcyjnej jest nieuzasadnione i postawiło ponad 100 polskich pracowników oraz polskich kontrahentów w bardzo trudnej sytuacji finansowej i gospodarczej. KTK Polska funkcjonuje na polskim rynku od 2012 r., działamy zgodnie z polskim prawem, płacąc w Polsce podatki oraz inne należności publicznoprawne. Spółka od początku jej funkcjonowania nie wypłacała dywidend wspólnikowi, jak również nie płaciła podatków w Federacji Rosyjskiej.

KTK Polska sp. z o.o wyraża ubolewanie oraz niepokój w związku z wydaną decyzją oraz jej konsekwencjami, w szczególności z uwagi na polskich pracowników oraz polskich kontrahentów, z którymi spółka współpracuje od lat.

Jednocześnie informujemy, iż KTK Polska sp. z o.o. podjęła stosowne kroki prawne celem ochrony swoich interesów, interesów pracowników spółki, jak również jej polskich kontrahentów oraz uregulowania wszelkich zobowiązań.


Z poważaniem,
Ivan Gepting - Prezes Zarządu

KTK Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku informuje, że w ramach prowadzonej działalności przetwarza Państwa dane osobowe. Zapewniamy, iż dokładamy wszelkiej staranności, aby Państwa dane osobowe były odpowiednio zabezpieczone a ich przetwarzanie odbywało się zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO – Rozporządzenie o ochronie danych), które weszło w życie z dniem 25 maja 2018 r.

W związku z powyższym informuję, iż Administratorem Państwa danych osobowych jest KTK Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdańsku, ul. Nowomiejska 3, 80-864 Gdańsk, KRS 0000421091, NIP 5833152191.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Państwa danych w związku z aktywnością na naszej stronie internetowej znajdą Państwo w Polityce Prywatności dostępnej tutaj link.

Wszelkich dalszych, szczegółowych informacji odnośnie przetwarzania danych osobowych a także przysługujących Państwu praw udzieli nasz Inspektor Ochrony Danych dostępny pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.